مقالات آموزشی سئو و بهینه سازی

ریدایرکت چیست ؟

ریدایرکت یعنی منتقل کردن از یک لینک به لینک دلخواه .

فرض کنید شما سایتی به نشانی seoQ.ir دارید و میخواهید سایر دامنه های خود را به آن انتقال دهید، مثلا دامنه های seoQ.com و seoQ.net را به seoQ.ir انتقال میدهیم:

یعنی کاربر پس از تایپ آن دامنه ها به دامنه seoQ.ir انتقال پیدا کند.پس در واقع انتقال دادن یک آدرس و url به آدرس دیگر را ریدایرکت می نامیم.

انواع بسیاری از ریدایرکت را داریم که در سئو و طراحی سایت هرکدام نقش خود را ایفا میکنند و کارایی به خصوص خود را دارند.

در ادامه این مقاله به طور کامل برای شما عزیزان ریدایرکت و انواع آن را بازگو خواهیم کرد و خوشحال میشویم نظرات خود در بخش دیدگاه ها درج کنید.

 

کاربرد و موارد استفاده از ریدایرکت 

ریدایرکت ها در دو حالت کاربرد دارند :

  • هنگامی که url همه یا اغلب صفحه های سایت تغییر می کند.
  • هنگامی که در سایت یک محتوای تکراری یا یکسان را چندین بار با ادرس های متفاوت قرار داده اید وجود داشته باشد و به دلیل محدودیت Duplicate Content در سئو سایت مجبور به این هستیم که تمامی urlها را بر روی یک url کانونی انتقال دهیم.

 

همچنین بهتر است بدانید، ریدایرکت صفحات را به دو دسته کلی دسته بندی میکنیم :

  • دسته اول : همه url های سایت به آدرس های جدید تغییر یابند ; با استفاده از یک دستور کلی ، همه ی urlها و پیج های وبسایت را به url های جدید منتقل می کنیم.
  • دسته دوم : تنها یک یا چندتا از url های پیج های وبسایت تغییر کرده اند که در این دسته باید برای هر url، یک دستور ریدایرکت مجزا تعبیه کرد.

با این توضیحاتی که داده شد، موتورهای جستجو درباره استفاده از ریدایرکت ممکن است کمی سخت‌گیرانه برخورد کنند.

در نتیجه در این مقاله به طور مفصل پیرامون ریدایرکت به شما عزیزان مطالبی را آموزش میدهیم.

 

انواع ریدایرکت را بشناسید !

ریدایرکت ها انواع بسیاری دارند که در ظاهر وظیفه همه ی آن ها منتقل کردن از آدرسی به آدرس دیگری می باشد ولی در اصل وظیفه هرکدام متفاوت تر از دیگری است.

به صورتی جزئی راجع به هرکدام توضیح کوتاهی میدهیم.

ریدایرکت ۳۰۱

ممکن است بخواهید بعد از گذشت زمانی فعالیت خودتان را در آدرس دامنه جدیدی داشته باشید و دامنه قبلی را تغییر دهید ، در این حالت برای هدایت لینک های قدیمی به ادرس جدید باید از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنید.

با ریدایرکت ۳۰۱ تمامی امتیاز دامنه قبلی به دامنه جدید منتقل میشود.

 

ریدایرکت ۳۰۲

با استفاده از ریدایرکت ۳۰۲ url قدیمی را به صورت موقت به یک url جدید (برای مثال از www.seoQ.ir به www3.seoQ.ir) انتقال دهیم. در این نوع از ریدایرکت ، url اول از موتورهای جستجو حذف نمی‌شود و رتبه و اعتبار آن نیز حفظ خواهد شد. بعد از برطرف کردن مشکل که مجبور به استفاده از ریدایرکت ۳۰۲ شده اید، میتوانید تنطیمات صفحه مورد نظر خود را به حالت اول برگردانید.

 

ریدایرکت ۳۰۳

هدف اصلی ریدایرکت ۳۰۳ ، ارجاع یک آدرس به url دیگری است که یک جانشین برای سایت اصلی قلمداد نمی شود و فقط یک Webpage جداگانه می‌باشد. استفاده از این نوع اکیدا پیشنهاد نمی‌شود.

 

ریدایرکت ۳۰۷

ریدایرکت ۳۰۷ رفتاری شبیه به ارجاع ۳۰۲ دارد، اما تفاوت جزئی ای با ریدایرکت ۳۰۲ دارد. در نتیجه به جز ریدایرکت ۳۰۲ برای انتقال موقت آدرس‌ها، از ریدایرکت ۳۰۷ نیز می‌توان استفاده کرد.

در واقع، ریدایرکت ۳۰۷ را نیمی از ریدایرکت ۳۰۲ میدانند. در نتیجه ، به نظر تیم سئو کار انتخاب عاقلانه و اصولی این است که تقریباً در همه‌ی موارد از ریدایرکت ۳۰۱ و ۳۰۲ استفاده کنید.

 

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن
بستن