مقالات آموزشی سئو و بهینه سازی

رفع خطای ۵۰۰ Internal Server

خطای ۵۰۰ Internal Server: در این مقاله با یکی از خطاهای سری ۵xx آشنا می شویم. کدهای سری ۵xx از جمله ارورهایی است که علت آن سمت سرور (Server) است. بنابراین برای رفع آن کاربر نقشی ندارد. بلکه صاحبان سایت ها بایستی برای حل مشکل اقدام نمایند. برای مثال خطای ۵۰۰ بدلیل مشکلی از سمت سرورهای داخلی سایت رخ می دهد.

۵۰۰ Internal Server Error یکی دیگر از انواع کدهای وضعیت HTTP می باشد که به معنای خطای سرور داخلی است.

این ارور یکی از متداول ترین ارورهای سری ۵xx است. خطای ۵۰۰ زمانی رخ می دهد که سرور داخلی قادر به پاسخگویی به درخواست کاربر نیست. لذا این خطا را در مرورگر نمایش می دهد.

خطای 500 internal server

خطای ۵۰۰ Internal Server چیست؟

خطای ۵۰۰ به شما نشان می دهد مشکلی از سمت سرور یا سرویس دهنده وجود دارد. اما مشخص نیست این مشکل چیست. اگر به هنگام بازدید از صفجه ای از سایت با یکی از عبارات زیر روبرو شدید، مسئله ای روی سرور یا سرویس دهنده پیش آمده است.

توجه نمایید که ارور ۵۰۰ روی سئوی سایت تاثیر منفی دارد. بنابراین اگر به عنوان مدیر سایت با این خطا روبرو شدید، سریعا برای رفع آن اقدام کنید. خطای ۵۰۰ با یکی از عبارات زیر در مرورگرتان قابل مشاهده است:

۵۰۰ Internal Server Error

HTTP 500 – Internal Server Error

Internal Server Error

HTTP 500 Internal Error

۵۰۰ Error

HTTP Error 500

۵۰۰ That’s an error

چرا ارور ۵۰۰ رخ می دهد؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، خطای ۵۰۰ به علت بروز مشکلی در سرور یا سرویس دهنده به وجود می آید. گاهی عیب یابی این ارور زمان بر است. زیرا ممکن است بدلیل کدنویسی در سایت باشد.

به این نکته توجه کنید که بسیاری از خطاها دارای ارقامی هستند که تشخیص علت را آسان می کند. پس به ارقام بعد از خطا حتما توجه نمایید. برای مثال خطای HTTP ۵۰۰٫۱۹ نشاندهنده این است که داده های پیکربندی نامعتبر است. این خطا با عبارت Configuration data is invalid همراه است.

نمایش خطای 500 در مرورگر

ارور ۵۰۰ را چگونه رفع کنیم؟

در قسمت قبل بیان کردیم که این خطا از سمت سرور می باشد. یعنی به کاربر ارتباطی ندارد. برای رفع این مشکل به عنوان متخصص می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

۱- گاهی بدلیل دسترسی (Permissions) اشتباه به دابرکتوری ابن خطا رخ می دهد. بررسی نمایید که مجوز دسترسی به پوشه مطمئن شوید.

۲- شاید از سمت کدهای سرور درخواست Time out شود. که باعث بروز وقفه در PHP شده باشد.

۳- فایل htaccess را چک کنید. امکان دارد در کدنویسی یا syntax خطا داشته باشد.

البته اگر به عنوان بازدیدکننده از سایت با چنین خطایی مواجه شدید، لازم نیست اقدام خاصی انجام دهید. زیرا این مشکل از سوی سیستم و یا اینترنت شما نیست. می توانید صفحه سایت را Refresh کنید. برای اینکار می توانید کلید F5 را از کیبورد فشار دهید. اگر همچنان خطا رفع نشد، کوکی و حافظه نهان (Cashe) مرورگرتان را پاک کنید.

و اگر همچنان مشکل باقیست، مدیر سایت را از بروز آن باخبر کنیدو در زمان دیگری به سایت مراجعه نمایید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن
بستن