مقالات آموزشی سئو و بهینه سازی

رفع خطای ۴۰۳ forbidden

خطای ۴۰۳ forbidden: یکی از متداول ترین خطاهای سری ۴XX است. در مقاله قبل خطای ۴۰۱ unauthorized را بررسی کردیم. در این مقاله به دلایل بروز خطای ۴۰۳ می پردازیم. سپس راهکارهای رفع این ارور را به شما عزیزان ارائه می دهیم. با سئوکیو همراه باشید.

رفع خطای ۴۰۳ forbidden

رفع خطای 403 forbidden

forbidden در لغت به معنی ممنوع بودن می باشد. خطای ۴۰۳ وقتی ظاهر می شود که شما به صفحه مورد نظر دسترسی نداشته باشید. این ممنوعیت می تواند به دلیل تحریم باشد یا بالابردن امنیت، مشکل در هاست و ارور نرم افزاری.

خطای ۴۰۳ به صورت های مختلفی در مرورگر ظاهر می شود. بعضی از آن ها را در لیست زیر ملاحظه می کنید:

۴۰۳ Forbidden

HTTP 403

Forbidden

Error 403

HTTP Error 403.14 – Forbidden

Error 403 – Forbidden

HTTP Error 403 – Forbidden

Forbidden: You don’t have permission to access [directory] on this server

مفهوم تمامی ارورهای بالا محدودیت در دسترسی به منبع است. زیرا دسترسی به این صفحه یا سرویس دهنده در حال حاضر ممکن نیست.

اگر از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده می کنید، حتما با عبارت The website declined to show this webpage روبرو شده اید. این عبارت همان خطای ۴۰۳  forbidden است.

چگونه خطای ۴۰۳ forbidden را رفع کنیم؟

بررسی آدرس سایت: متداول ترین دلیلی که باعث بروز خطای ۴۰۳ می شود اشتباه در آدرس سایت است. ابتدا آدرس اینترنتی سایت (URL) را چک کنید. مطمئن شوید که نام و دامنه آدرس سایت درست است.

تغییر IP غیرمجاز: IP (آی پی) شما برای دسترسی به قسمت هایی از سایت محدود شده است. معمولا این زمانی رخ می دهد که مدیر سایت نمی خواهد شما به آن صفحات دسترسی داشته باشید. برای مثال به دلیل تحریم آی پی یک کشور را مسدود می کنند تا نتوانند از سایت بازدید کنند. تنها راه رفع این مشکل تغییر آی پی با VPN است.

پاک کردن حافظه نهان و کوکی: زمانی که وارد سایتی می شوید قسمت هایی از آن سایت در حافظه نهان (Cashe) ذخیره می شود. بازدید مجدد شما از آن سایت می تواند باعث بروز خطای ۴۰۳ شود. پس حافظه نهان و کوکی مرورگرتان را پاک کنید.

 تماس با مدیر سایت: امکان دارد به دلایل امنیتی فقط کاربران ویژه اجازه دسترسی به بعضی صفحات سایت را داشته باشند. اگر شما جزو کاربران ویژه هستید حتما مشکل را با مدیر سایت در میان بگذارید. احتمالا اشتباهی شما را هم از دسترسی خارج کرده اند!

تماس با سرویس دهنده اینترنت (ISP): ممکن است آی پی شما در لیست سیاه باشد. در این صورت با سرویس دهنده اینترنت تان موضوع را در میان بگذارید.

مراجعه به سایت در زمان دیگر: اگر این خطا برای آی پی های دیگر نیز رخ میدهد. بهتر است در زمان دیگری به سایت مراجعه نمایید.

رفع خطای ۴۰۳ در وردپرس و جوملا

متاسفانه گوگل و بعضی از ابزارهای آن مانند گوگل آنالیتیکس، GTM آی پی ایران را تحریم کرده است. برای رفع خطای ۴۰۳ می توانید از VPN استفاده کنید. اگر با VPN هم این خطا را مشاهده کردید کوکی و کش مرورگرتان را پاک کنید.

اگر مشکل رفع نشد شاید مشکل از افزونه ها باشد. هر کدام از افزونه ها را غیرفعال کرده سپس چک کنید که آیا خطا برطرف شده یا خیر.

امکان دارد کدهایی که در فایل htaccess هستند مانع دسترسی کاربران از صفحه سایت شده باشند. با غیرفعال کردن کدها مشکل را بررسی نمایید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن
بستن